Skip to main content

Zespół

Obecny skład:

Wojciech Szadkowski – perkusaja
Krzysztof Palczewski – klawisze
Piotr „Mintay” Witkowski – bas
Michał Kirmuć – gitara
Bartosz Kossowicz – wokal

Wojciech Szadkowski

Drums

Krzysztof Palczewski

Keyboards

Piotr „Mintay” Witkowski

Bass

Michał Kirmuć

Guitar

Bartosz Kossowicz

Vocals


Byli członkowie:

Karol Wróblewski – wokal (2013–2017)
Mirosław Gil – gitara (1984–2015)
Robert Amirian – wokal (1992–2003)
Zbyszek Bieniak – wokal (1990–1991)
Tomasz Różycki – wokal (1987–1990)
Jarek Wajk – wokal (1984–1985; 1992)
Jacek Korzeniowski – instrumenty klawiszowe (1987–1990)
Przemysław Zawadzki – gitara basowa (1984–1992)
Jurek Barczuk – gitara (1984–1985)
Ania Milewska – instrumenty klawiszowe (1984–1988)
Paweł Zajączkowski – instrumenty klawiszowe (1984–1986)

Biografia

Collage to pierwszy polski zespół, który rozpropagował neoprogresywny trend w muzyce rockowej w Polsce i poza jej granicami, zyskując status legendy, która wraz z upływającym czasem staje się coraz bardziej znacząca.

Collage utworzyli w 1985 roku Mirek Gil – gitarzysta oraz grający na perkusji Wojtek Szadkowski. Obydwaj panowie są kompozytorami większości muzyki, a Wojtek napisał teksty do niemal wszystkich piosenek grupy.

Pierwsze wydawnictwo zatytułowane „Baśnie” spotkało się w 1990 z ogromnym entuzjazmem fanów i krytyków. Napisane w języku polskim utwory z powodzeniem „wkroczyły na salony” także za granicą, ciesząc się powodzeniem w Niemczech, Holandii, Francji oraz we Włoszech. Muzycy zespołu byli oszołomieni faktem, że w 1992 włoskie wydawnictwo Magic wypuściło „Baśnie” na winylu.

A w Polsce? W corocznym plebiscycie opiniotwórczego czasopisma muzycznego Teraz Rock Collage osiąga miejsce 7 w kategorii – najlepszy zespół roku.

Po kilku roszadach w składzie Collage w roku 1993 wydaje album „Nine Songs of John Lennon”, który jest ukłonem w stronę twórczości lidera The Beatles. Do dziś piosenki zawarte na tym albumie uważa się za jedne z najciekawszych i najbardziej kreatywnych coverów artysty.

W tym czasie skład zespołu był już ugruntowany, co pozwoliło zacząć pracę nad kolejnym albumem zaśpiewanym w języku angielskim. Demo zostało zaprezentowane wielu zagranicznym wytwórniom, a członkowie Collage zdecydowali się podpisać kontrakt z holenderską wytwórnią IS Music. W efekcie muzycy udali się do Eindhoven, aby nagrać nową płytę.

W roku 1994 światło dzienne ujrzał album „Moonshine”, który okazał się ogromnym komercyjnym i artystycznym sukcesem. Płyta jest uznawana za jeden z najlepszych prog rockowych albumów na świecie. W kraju album był piątą najlepiej sprzedawaną płytą roku 1995. A to był dopiero początek.

W roku 1995 wytwórnia Roadrunner dystrybuowała „Moonshine” na cały świat, włączając w to nawet Koreę i Japonię. „Moonshine” okazał się albumem zwycięzcą, który wygrywał wszelkie prog rockowe plebiscyty i rankingi. Zespół Collage występował jako gwiazda wielu europejskich festiwali i cieszył się znakomitą reputacją w kontekście grania na żywo. W rezultacie tego wielopłaszczyznowego sukcesu pozostałe albumy zostały wydane poza terytorium kraju.

Collage wkrótce występowali z Fishem – wokalistą Marillion (1994, 1995), natomiast grając gościnnie z zespołem Uriah Heep mieli okazję spotkać się z 50 000 publicznością.

Należy dodać, że grupa występowała w wielu programach telewizyjnych i radiowych w celach promocyjnych.

Rok 1996 przyniósł kolejny album pod tytułem „Safe”.

Mija ćwierć wieku, kiedy Collage powracają z najdłużej do tej pory wyczekiwanym albumem „Over and Out”. Płyta pojawiła się w grudniu 2022, jednak pierwsze prace nad nowymi nagraniami zaczęły się w 2013, kiedy grupa po wielu latach postanowiła na dobre powrócić na scenę.

Zaraz po tym powrocie miejsce wokalisty Roberta Amiriana zastąpił Karol Wróblewski, aby w końcu przed mikrofonem stanął Bartosz Kossowicz (wokalista zespołu Quidam). W 2015 roku decyzję o opuszczeniu zespołu podjął Mirek Gil, a jego miejsce zajął Michał Kirmuć. Od tego momentu zaczyna się nowy etap w historii zespołu, owocem którego jest album „Over and Out”.